شماره تماس: 1743-468-0912    |   6334-4438-026   |  3992-150-0912

معرفی انواع مختلف گلدان ها

گلدان‌ها یکی از اجزای اصلی دکوراسیون منازل امروزی به شمار می‌روند. گلدان‌های متنوعی وجود دارند که هر کدام دارای ویژگی‌های مخصوص به خود هستند. شناخت ویژگی و مزیت‌های انواع گلدان‌های امروزی به خریداران این امکان را می‌دهد که بتوانند از میان مدل‌های متنوع، بهترین و متناسب‌ترین گلدان را برای پرورش و نگهداری انواع گل و گیاه خریداری کنند. گلدان‌های امروزی دارای جنس پلاستیکی، چوبی، فایبرگلاس، سفالی، گالوانیزه و… هستند.

قدیمی‌ترین گلدان مورد استفاده افراد، گلدان سفالی است که تا به امروز جزو محبوب‌ترین گلدان‌ها در میان گیاه دوستان بوده است. در صورتی که می‌خواهید در مورد جزئیات هر یک از گلدان‌های امروزی بیشتر بدانید، کافی است تا پایان ما را همراهی کنید.

انواع گلدان

آشنایی با انواع گلدان و ویژگی‌های هر کدام

پرورش و نگهداری گل و گیاه در منزل و محیط کار باعث ایجاد حس نشاط و طراوت در افراد می‌شود. گیاهان برای این که در یک بستر مناسب رشد کنند، باید در یک گلدان با جنس و اندازه مناسب نگهداری شوند. تنوع گلدان‌های امروزی به گونه‌ای است که انتخاب را برای افراد آسان کرده است. در این بخش به بررسی کامل انواع گلدان‌های امروزی می‌پردازیم:

  •       گلدان سفالی
  •       گلدان فلزی
  •       گلدان سرامیکی
  •       گلدان پلاستیکی
  •       گلدان چوبی
  •       گلدان ارگانیک
  •       گلدان سیمانی
  •       گلدان فایبرگلاس

·       گلدان سفالی و ویژگی‌های آن

یکی از قدیمی‌ترین و سنتی‌ترین گلدان‌های تولید شده، مدل سفالی است که معمولا از ترکیب خاک رس و به شکل خام تولید می‌شود. مواد اولیه به کار رفته در تولید این محصول بدون لعاب کاری بوده که این امر باعث می‌شود تا گلدان تولید شده، حالت مرطوب و خیس داشته باشد. استفاده از گلدان سفالی عموما در مکان‌های باز نظیر تراس و باغچه رایج است.

از لحاظ شکل ظاهری می‌توان گفت که این گلدان، دارای ظاهری ساده و مینیمال است که برای قرارگیری در تمام سبک‌های دکوراسیون داخلی مناسب است. از لحاظ قیمت، گلدان سفالی به نسبت سایر مدل‌های موجود در بازار ارزان‌تر است. گلدان سفالی به دلیل جذب آب بالایی که دارد، باعث عدم رسیدن آب کافی به ریشه گیاهان می‌شود لذا استفاده کنندگان این گلدان، برای بهبود وضعیت آب‌رسانی به گیاه، باید دفعات بیشتری به گیاه آب دهند.

معمولا گلدان‌های سفالی به دلیل جذب آب زیاد، سبب شوری خاک هستند، لذا افراد برای نگهداری گیاهانی که به خاک شور حساس هستند بهتر است از گلدان‌های دیگر استفاده کنند. یکی از گیاهان حساس به خاک شور، گیاه بنفشه آفریقایی است که بهتر است در گلدان سفالی نگهداری نشود. معمولا گیاهانی که برای رشد نیاز به رطوبت خاک ندارند در این گلدان نگهداری می‌شوند.

کاکتوس و گیاهان گوشتی از جمله این موارد هستند. خریداران گلدان سفالی برای افزایش زیبایی این نوع از گلدان‌ها بهتر است دیواره بیرونی آن را با رنگ‌های اکریلیک عایق‌بندی کنند. از لحاظ وزن، این گلدان‌ها بسیار سنگین هستند، لذا بهتر است خریداران، این گلدان را در یک مکان امن نگهداری کنند، چرا که قرارگیری این محصولات در ارتفاعات باعث افزایش خطر شکستگی می‌شود.

گلدان سفالی

·       گلدان فلزی و ویژگی‌های آن

یکی از گلدان‌های بسیار زیبا و جذاب، گلدان فلزی است که معمولا از جنس چدن، آلومینیوم، برنج، روی و مس تولید می‌شود. عموما تولیدکنندگان از فلزات ارزان قیمت برای تولید این محصول استفاده می‌کنند تا هزینه نهایی گلدان کاهش پیدا کند. از لحاظ وزن، گلدان‌های فلزی سبک هستند و احتمال زنگ زدگی در آنها زیاد است. به کارگیری برنج در گلدان فلزی می‌تواند به شکل قابل توجهی وزن گلدان را افزایش دهد اما به نسبت سایر مواد اولیه بیان شده، این متریال کمتر دچار آسیب می‌شود.

یکی از ویژگی‌های اصلی گلدان‌های فلزی، درخشندگی آن است که باعث افزایش جذابیت محیط دکوراسیون داخلی می‌شود. افرادی که می‌خواهند یک گلدان درخشان و جذاب برای پرورش گیاه آپارتمانی خریداری کنند، می‌توانند نگاهی به این محصول داشته باشند. امروزه گلدان‌های فلزی با شکل و طرح‌های فانتزی تولید و روانه بازار شده‌اند. تنوع این محصولات به خریداران این امکان را می‌دهد که بتوانند متناسب با سلیقه خود بهترین انتخاب را داشته باشند.

فلزات، واکنش بسیار سریعی با سرما و گرما می‌دهند، لذا خریداران این نوع گلدان، باید از قراردادن گلدان‌های فلزی زیر نور مستقیم خورشید خودداری کنند. گرم شدن گلدان فلزی باعث آسیب به ریشه گیاه می‌شود، به همین دلیل خریداران این محصول باید در نظر داشته باشند که از گلدان فلزی در فضای داخلی منزل استفاده کنند. این گلدان‌ها به دلیل زیبایی خاصی که دارند، برای قرارگیری در بخشی از دکوراسیون منزل کارآمد هستند.

گلدان فلزی

·       گلدان سرامیکی و ویژگی‌های آن

گلدان سرامیکی مانند گلدان سفالی از ترکیب خاک رس و مواد دیگر تشکیل شده است. تفاوت اصلی میان گلدان سرامیکی و سفالی، در لعاب کاری است. لعاب کاری گلدان سرامیکی باعث حفظ بیشتر رطوبت خاک می‌شود. معمولا بدنه گلدان‌ سرامیکی کاملا صاف و یکدست است لذا تخلخل خاصی بر روی این محصولات دیده نمی‌شود. از لحاظ وزن، گلدان‌های سرامیکی عموما سنگین‌تر از متریال‌های دیگر مانند پلاستیک و سفال هستند که این موضوع جا به جایی آنها را دشوار می‌کند.

گلدان سرامیکی به دلیل داشتن طراحی خاص و وزن سنگین، برای نگهداری و رشد گیاهان سنگین به عنوان بهترین انتخاب محسوب می‌شود؛ چرا که از واژگون شدن گیاه جلوگیری می‌کنند. از لحاظ تغییر دمایی، گلدان‌های سرامیکی به مانند مدل سفالی نسبت به گرما و سرما حساس هستند. قرارگیری این گلدان‌ها در مقابل تغییر هوای ناگهانی می‌تواند باعث ترک خوردن بدنه گلدان شود.

عموما از گلدان سرامیکی در سالن‌های پذیرایی و پاسیو‌ها استفاده می‌شود، چرا که می‌تواند نمای محیط را به شکل قابل توجهی جذاب‌تر کند. افرادی که دارای دکوراسیون داخلی مدرن و مینیمال هستند می‌توانند این گلدان‌ را برای پرورش گل و گیاه سنگین خریداری کنند. گلدان‌های سرامیکی جزو گلدان‌های نسبتا گران قیمت بازار شناخته می‌شوند.

گلدان سرامیکی

·       گلدان پلاستیکی و ویژگی‌های آن

رایج‌ترین و پرفروش‌ترین گلدان‌های موجود در بازار، گلدان‌های پلاستیکی هستند. از مهم‌ترین ویژگی‌های این گلدان می‌توان به دوام بالا، وزن سبک، قیمت مناسب و قابلیت جا به جایی آسان اشاره کرد. ضخامت گلدان پلاستیکی به شکل مستقیم می‌تواند بر روی مقاومت محصول در برابر گرما و سرما تاثیرگذار باشد. افرادی که می‌خواهند از گلدان پلاستیکی در محیط داخلی منزل استفاده کنند باید به دنبال خرید گلدان با ضخامت مناسب باشند.

به دلیل وجود دیواره‌های صاف و نفوذ ناپذیر در گلدان پلاستیکی، نگهداری برخی از گیاهان در این گلدان دشوار است، چرا که باعث ریشه پیچ شدن گیاه می‌شود. خریداران گلدان پلاستیکی برای خرید این محصولات بهتر است از گلدان‌های بزرگ‌تر استفاده کنند تا فضا برای رشد ریشه گیاه وجود داشته باشد. آبیاری گیاهان در گلدان پلاستیکی دارای قلق‌های مخصوص به خود است.

با توجه به این که دیواره‌های این گلدان نفوذ ناپذیر است، آبیاری زیاد گیاه باعث ایجاد غرقاب می‌شود. دوام بالا و سبک بودن این نوع گلدان باعث شده است تا بسیاری از افراد در هنگام خرید گلدان، به دنبال خرید گلدان پلاستیکی باشند.

گلدان پلاستیکی

·       گلدان چوبی و ویژگی‌های آن

یکی از بهترین گلدان‌های موجود در بازار، گلدان چوبی است که قابلیت بازیافت دارد. از لحاظ وزن، این گلدان به نسبت گلدان‌های پلاستیکی و سفالی سنگین‌تر است. محصولات چوبی، در برابر رطوبت حساس هستند لذا قرارگیری این گلدان‌ها در محیط مرطوب باعث می‌شود تا به مرور زمان دچار پوسیدگی شوند. تولیدکنندگان برای رفع این مشکل از یک لایه عایق پلاستیکی درون چوب استفاده می‌کنند تا ماندگاری گلدان افزایش پیدا کند.

امروزه از گلدان‌های چوبی برای کاشت و نگهداری انواع نهال درختان و درختچه‌های بزرگ استفاده می‌شود. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های خرید گلدان چوبی این است که از ریشه گیاهان در برابر خطر گرم شدن به واسطه نور مستقیم خورشید، محافظت می‌کند. به دلیل زیبایی چوب، این محصولات در دکوراسیون منزل به راحتی ست می‌شوند. عموما گلدان‌های چوبی را از چوب درخت سکویا، سدر و الواری تولید می‌کنند. قیمت گلدان‌های چوبی متناسب با نوع چوب به کار رفته در این محصولات متفاوت هستند. خریداران با هر بودجه‌ای که در اختیار دارند، می‌توانند این محصولات را با اطمینان خاطر خریداری کنند.

گلدان چوبی

·       گلدان ارگانیک و ویژگی‌های آن

گلدان‌های ارگانیک از مواد طبیعی مانند خاک پیت، الیاف نارگیل و فیبر چوب تشکیل می‌شوند. این گلدان‌ها کاملا طبیعت دوست بوده و به شکل کاملا تجزیه پذیر هستند. گلدان‌های ارگانیک به دلیل ساختاری که دارند تنها در مکان‌های خشک قابل استفاده هستند. به محض قرارگیری این محصولات در برابر رطوبت، توسط باکتری‌های مفید تجزیه و مصرف می‌شوند.

افرادی که به دنبال پرورش گیاهان باغچه‌ای هستند، با خرید این گلدان می‌توانند بعد از ریشه زدن، با همان گلدان، گیاه خود را درون خاک باغچه قرار دهند. یکی از گلدان‌های ارگانیک پرطرفدار، گلدان کاغذی است که برای کشت و نگهداری سبزیجات و گیاهان بند انگشتی استفاده می‌شود. ترکیب گلدان ارگانیک به گونه‌ای است که به دلیل هواکشی زیاد این محصولات، گیاهان به شکل عمیق‌تری درون این گلدان‌ها رشد می‌کنند.

تجزیه پذیری گلدان ارگانیک باعث شده است تا خریداران هر سال به دنبال تعویض این محصولات باشند. از لحاظ اقتصادی، خرید گلدان‌های ارگانیک به نسبت سایر مدل‌های معرفی شده، مقرون به صرفه‌تر نیست.

گلدان ارگانیک

·       گلدان سیمانی و ویژگی‌های آن

یکی از مشخصه‌های اصلی گلدان سیمانی، وزن بسیار زیاد آنها است. این گلدان‌ها به دلیل ساختار مستحکمی که دارند، مقاومت زیادی در برابر گرما و سرما از خود نشان می‌دهند. بیشتر کاربردهای گلدان سیمانی در فضاهای سبز شهر و پارک‌ها است و جزو گلدان های شهری محسوب می شوند. از لحاظ قیمت می‌توان گفت که گلدان سیمانی بسیار گران قیمت هستند. افرادی که دارای حیاط کوچک هستند، بهتر است از خرید این گلدان صرف نظر کنند چرا که گلدان‌های سیمانی برای قرارگیری در محیط‌های بزرگ مناسب‌اند.

در ساخت گلدان سیمانی از آهک استفاده می‌شود که این ماده به تنهایی برای رشد گیاه مضر است. عایق بندی گلدان سیمانی تا حدود زیادی باعث کاهش مضرات آهک می‌شود. خریداران بعد از خرید گلدان سیمانی، بهتر است یک بار به شکل کامل گلدان را شستشو دهند تا میزان آهک موجود در این محصول به حداقل خود برسد. گلدان‌های سیمانی کوچک برای قرارگیری در دکوراسیون منزل، بسته به نوع دکوراسیون قابل خریداری هستند.

گلدان سیمانی

·       گلدان فایبرگلاس و ویژگی‌های آن

یکی از محبوب‌ترین، پرفروش‌ترین و بهترین گلدان‌های امروزی، مدل فایبرگلاس است که معمولا از ترکیب رزین و الیاف شیشه تشکیل شده‌ است. گلدان‌های فایبرگلاس به دلیل داشتن ویژگی و مزیت‌های فراوان از جمله رنگ بندی و طرح‌های بسیار فراوان مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته‌اند. این گلدان‌ها به نسبت مدل‌های معرفی شده در بالا، سبک‌تر و بادوام‌تر هستند.

از مهم‌ترین مزیت‌های گلدان‌های فایبرگلاس می‌توان به عدم تغییر در شرایط آب و هوایی مختلف، وزن سبک برای جا به جایی آسان، استفاده از مواد پلیمری با مقاومت بالا و قابلیت استفاده در نور آفتاب اشاره کرد. هر کدام از موارد بیان شده نشان می‌دهد که خرید گلدان فایبرگلاس برای نگهداری و پرورش انواع گل و گیاه آپارتمانی به عنوان یک انتخاب هوشمندانه محسوب می‌شود.

گلدان فایبرگلاس

جمع بندی

تنوع گلدان‌های موجود در بازار به گونه‌ای است که انتخاب را برای خریداران آسان کرده است. افراد قبل از خرید نهایی گلدان بهتر است ابتدا مکان نگهداری آن را تعیین کنند. این امر باعث می‌شود تا از میان مدل‌های مختلف بتوانند متناسب‌ترین گلدان را بر اساس مکان و بودجه خود خریداری کنند. مهمتر از همه انتخاب یک مجموعه مناسب برای خرید گلدان، به خریداران کمک خواهد کرد تا در یک بستر امن خرید خود را نهایی کنند.

مهیار پلاست یکی از مجموعه‌های کلیدی فروش انواع گلدان‌های باکیفیت فایبرگلاس است که خریداران از طریق این فروشگاه می‌توانند بهترین و متنوع‌ترین گلدان‌های فایبرگلاس را به صورت آنلاین خریداری کرده و از آن به بهترین شکل استفاده کنند.

 

بخش نظرات

یک پاسخ

  1. سلام. خسته نباشید. یه سوال داشتم. مقاومت گلدان فایبرگلاس بیشتره یا گلدان پلاستیکی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن چت
1
سلام
در واتساپ پاسخگوی شما هستم؟